Narodowe Czytanie "Balladyny"

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego
w Gołębiu po raz kolejny aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej już po raz dziewiąty.

Narodowe Czytanie to projekt, którego celem jest popularyzowanie kanonu literatury polskiej, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. Zainaugurowany został w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. czytano dzieła Aleksandra Fredry,  w 2014 roku - „Trylogię” Henryka Sienkiewicza,  w 2015 roku „Lalkę” Bolesława Prusa, w 2016 „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,
w 2017 r. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w roku ubiegłym  osiem polskich nowel różnych autorów. W roku 2020 czytaną lekturą jest “Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Uczniowie klasy siódmej przez trzy kolejne dni przez szkolny radiowęzeł czytali z podziałem na role fragmenty utworu. W bohaterów lektury wcielili się:

Kinga Berłowska, Zuzanna Benesz, Julia Cybula, Ewelina Malinowska, Zuzanna Warda, Dawid Warda, Jakub Noworolnik, Olaf Capała z klasy 7A oraz Maria Michalska, Klara Motyczyńska, Oliwia Jońska I  Kacper Świtalski z klasy 7B.

Cieszy nas, że uczniowie z ochotą uczestniczyli  w tym przedsięwzięciu i zaprezentowali piękną interpretację tekstu.

W nagrodę każdy z lektorów otrzyma egzemplarz książki opatrzony pamiątkową pieczęcią i okolicznościowe podziękowanie.

Opracowała:A.Krawczyk