Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Gołębiu

Jesteś tu: » Strona startowa » Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Gołębiu

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Gołębiu

Europejskie Dni Dziedzictwa  to największe święto kultury na naszym kontynencie ustanowione przez Radę Europy w 1991 roku. Głównym celem tego projektu jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz  przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Polska przyłączyła się do obchodów EDD w 1993 roku organizując festyny, wystawy, jarmarki, przedstawienia, turnieje, konkursy, a także spotkania z twórcami kultury. Co roku  EDD  popularyzują masę imprez skierowanych do szerokiej publiczności, która poznaje dorobek swojego regionu. Społeczności  obu  gołębskich szkół, GOK, Parafia Rzymskokatolicka, Towarzystwo Przyjaciół Gołębia oraz OSP  włączyły się w obchody EDD   organizując ciekawe imprezy dla miejscowej ludności.

W dniach 16 -17  września 2017  roku  odbyła się  w Gołębiu  kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa  2017  pod  hasłem  „Krajobraz dziedzictwa -dziedzictwo krajobrazu ”.  Współorganizatorami  tego  przedsięwzięcia  byli:  Szkoła  Podstawowa  im.  Stefana Czarnieckiego w Gołębiu,  Gimnazjum  im. Kanclerza  Koronnego  Jerzego  Ossolińskiego w Gołębiu, Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu,  Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu.

Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczęto 16 września 2017r. o  g. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gołębiu otwarciem wystawy fotograficznej, po której wygłosił prelekcję Pan Józef Majewski.

17 września 2017 na godz. 15.00 ciągnęły tłumy ciekawskich do remizy OSP, żądnych wrażeń mieszkańców Gołębia i  zaproszonych gości. Uroczystego otwarcia  Europejskich Dni Dziedzictwa 2017  dokonali wspólnie:  Pani Danuta Smaga, Dyrektor Gimnazjum im. Kanclerza Koronnego Jerzego Ossolińskiego w Gołębiu , Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu Pan  Krzysztof Gowin oraz Pani Ewa Rodzik – przedstawiciel GOK witając gorąco zaproszonych gości.

O godz. 15.15 rozpoczęła się część artystyczna występem APLAUZU, po którym reprezentowały swe inscenizacje  kolejne klasy pod opieką swych wychowawczyń oraz harcerze.  Odbyły  się też występy wokalistów przygotowanych przez GOK w Gołębiu oraz Seniorek z Gołębia. Na zakończenie wystąpił zespół wokalny „ Chórtownia” z Lubartowa. W trakcie występów można było skosztować wypieków oraz podziwiać piękne prace plastyczne uczniów z gimnazjum.

Elżbieta Bąkała – nauczyciel SP w Gołębiu