Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

Jesteś tu: » Strona startowa » Europejskie Dni Dziedzictwa » Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

" Tajemnice codzienności"..

W dniach 8 – 9 września 2012 roku  odbyła się  w Gołębiu IV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2012  pod hasłem „ Tajemnice codzienności”. Organizatorami tej wspaniałej imprezy byli: Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu, Publiczne Gimnazjum w Gołębiu, Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu  oraz Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu.

Kalendarz uroczystości przewidywał: 8 września (sobota) – godz. 17.00 – otwarcie  wystawy w GOK  pt.: „ Zabawki naszych babć  Dziś niepotrzebne – kiedyś niezbędne”, g 18.00 – wieczór autorski p. Zofii Kurpiel z Borowej i recital Agaty Wolskiej, o godz. 19.00 na boisku szkolnym – śpiewy biesiadne przy ognisku. Wszystko odbyło się zgodnie z planem, a chóralne śpiewy długo rozbrzmiewały  po okolicy przy akompaniamencie duetu akordeonów, na których przygrywali: dyr. GOK w Gołębiu – Pan Zbigniew Barankiewicz oraz nauczyciel muzyki w szkołach w Gołębiu – Pan Grzegorz Kowalczyk.

9 września ( niedziela) obfitował w liczne atrakcje. O godz. 12.00 odbyła się uroczysta dożynkowa Msza święta w Kościele Parafialnym w Gołębiu, a  o  godz. 16.00  Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gołębiu –  Danuta Smaga dokonała uroczystego otwarcia IV edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 na boisku szkolnym, witając serdecznie w imieniu swoim oraz  innych organizatorów  przybyłych  licznie gości. Wśród zaproszonych byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Małgorzta Sadurska, Wójt Gminy Puławy – Pan Krzysztof Brzeziński, Zastępca Wójta Gminy Puławy -Pan Paweł Kamola, Sekratarz Gminy Puławy – Pani Teresa Woszczek, Przewodnicząca Rady Gminy Puławy – Pani Dorota Osiak, radni oraz sołtysi z terenu Gminy Puławy, dyrektorzy placówek oświatowych  oraz mieszkańcy Gołębia. Poseł na  Sejm RP – Pan Włodzimierz Karpiński przesłał list z wyrazami uznania i życzeniami dla organizarotów i uczestników EDD  w Gołębiu, podkreślając  zaangażowanie i ogromny wkład w organizację na szczeblu lokalnym tak wielkiego miedzynarodowego przedsięwzięcia.

O godz. 16.30  polonezem  w wykonaniu uczniów klasy  I  SP w Gołębiu rozpoczęto występy artystyczne, a konferansjerkę z humorm  poprowadził pan Marek Makuch. Wszystkich  poruszyła Ala Warda z kl. III, śpiewając „Małgośkę”, a burzę oklasków wywołały udane występy zespołu APLAUZ.  Kolejne  punkty programu były równie zachwycające:  recital wolkalno - muzyczny Julii Filipek i Mateusza Bąkały, śpiew Weroniki Kursy i Ady Capały, występ instrumentalny na klarnecie Aleksandry Capały, występ zespołu wokalnego „Mamamija”, „Seniorek” , a także Kabaretu młodzieżowego z GOK, pokaz mody w wykonaniu uczniów z PG w  Gołębiu, recital Nataszy Ivy Cieloch oraz  „Babeczek z Gołębia”.

Występom towarzyszyły wystawy zaprezentowane w budynku szkoły: ekspozycja medali i pucharów pani Danuty Woszczek oraz pucharów uczniowskich obu szkół, ekspozycje hobbystów z Gołębia – modele  statków  i okrętów p. Czesława Luzara, stare radioodbiorniki p. Tomasza Kozaka, „Tajemnice damskiej torebki” – kolekcja  torebek  nauczycielek z SP i PG w Gołębiu oraz regionalna kawiarenka. Ponadto na boisku szkolnym zorganizowane zostały stoiska:  z grillem, z  watą cukrową, stoisko ORIFLAME, a w namiocie  p. Katarzyna Wojnar wykonywała makijaż i manicure. Dochód zebrany z tych stoisk przeznaczony został na zakup sztandaru do Publicznego Gimnazjum w Gołębiu.

Uroczystości przeciągnęły się aż do wieczora. Wszystkim humory dopisywały, było na co popatrzeć, coś posłuchać, zjeść coś smacznego i wspólnie spędzić miło czas, wspominając stare i dobre czasy.

Elżbieta Bąkała – nauczyciel SP w Gołębiu