Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Jesteś tu: » Strona startowa » Europejskie Dni Dziedzictwa » Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

 

 

            W dniach 8, 14 i 15 września 2013  roku  odbyła się  w Gołębiu V edycja Europejskich Dni Dziedzictwa  2013  pod  hasłem  „Nie od razu Polskę zbudowano”.  Współorganizatorami  tego wspaniałego  przedsięwzięcia  byli:  Urząd  Gminy  Puławy,  Szkoła  Podstawowa  im.  Stefana Czarnieckiego w Gołębiu, Publiczne Gimnazjum w Gołębiu, Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu  oraz Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu.  

           

               Kalendarz uroczystości przewidywał: 8 września2013r. (niedziela ) – godz. 12.00 – Uroczyste obchody 375 rocznicy konsekracji kościoła w Gołębiu  połączone z Dożynkami Parafialnymi.   

                   Natomiast  14 września 2013 ( sobota  ) obfitował w wydarzenia w duchu patriotycznym. O godz. 14.00 odbyła się w Kościele Parafialnym w Gołębiu uroczysta msza święta w intencji poległych w 70. rocznicę Wielkiej Akcji  Wysadzenia Niemieckiego Pociągu z Amunicją  przez Bataliony Chłopskie Obwodu I Puławy. Po mszy świętej zebrani udali się autokarami na Stację Kolejową w Gołębiu, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym czyn uczestników akcji wysadzenia pociągu odbyła  się podniosła uroczystość pod patronatem Wójta Gminy Puławy Pana Krzysztofa Brzezińskiego. Po powrocie ze stacji zaproszeni goście i mieszkańcy Gołębia udali się do Gminnego Ośrodka Kultury  na otwarcie wystaw:  „ Wydarzenia – ludzie – tradycje” oraz  „ Wojsko polskie w okresie II wojny światowej”. Podziwiając stare fotografie, gazety oraz symbole Polski zziębnięci uczestnicy uroczystości częstowali się gorącym forszmakiem oraz herbatą. Następnie udali się do Kościoła Parafialnego  w Gołębiu,  gdzie  wzięli  udział  we  wspólnym  śpiewaniu  pieśni  patriotycznych pn.: „ Od Konfederacji Barskiej do Powstania Warszawskiego”.

                 15 września ( niedziela) również obfitował w wiele atrakcji, a rozpoczął się  patriotycznymi uroczystościami pod pomnikiem na skwerze w centrum Gołębia, poświęconym „ Bohaterom poległym w walkach o niepodległość i całość granic ojczyzny”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego modlitwę za poległych odmówił proboszcz parafii Ks. Kanonik Waldemar Stawinoga, który poprowadził tę część uroczystości.  Po złożeniu wieńców przez poszczególne delegacje  wszyscy przemaszerowali z pieśnią na ustach  na szkolne boisko. Tu nastąpiła część artystyczna złożona z występów dzieci szkolnych, gimnazjalistów, absolwentów naszych szkół,  działaczy przy GOK , harcerzy, grupy rekonstrukcyjnej „Wilki” z Osin, kabaretu „ Babeczki” oraz zaprzyjaźnionych z naszymi szkołami gości.

                 Najpierw nastąpiło uroczyste powitanie zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych przez  Panią Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gołębiu –  Danutę Smagę  oraz Pana Dyrektora szkoły Podstawowej w Gołębiu  - Krzysztofa Gowina, którzy dokonali uroczystego otwarcia V edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 . Wśród zaproszonych byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Małgorzta Sadurska, , Zastępca Wójta Gminy Puławy -Pan Paweł Kamola, Sekratarz Gminy Puławy – Pani Teresa Woszczek, radni oraz sołtysi z terenu Gminy Puławy, dyrektorzy placówek oświatowych  oraz mieszkańcy Gołębia. Poseł na  Sejm RP – Pan Włodzimierz Karpiński przesłał list z wyrazami uznania oraz życzeniami dla organizatorów i uczestników EDD  w Gołębiu, podkreślając  zaangażowanie, a także ogromny wkład w organizację na szczeblu lokalnym tak wielkiego międzynarodowego przedsięwzięcia.

               O godz. 15.30  polonezem  w wykonaniu uczniów klasy  IV b  SP w Gołębiu pod opieką wych. Marioli Kamoli rozpoczęto występy artystyczne, a konferansjerkę poprowadziła Elżbieta Bąkała. Po pierwszym tańcu zaprezentował swe umiejętności młody, zdolny i utalentowany mieszkaniec Gołębia Kacper Cedro w pokazowym Krumpingu. Następnie przed licznie zgromadzoną  publicznością wystąpiły uczennice naszego gimnazjum w sukniach ślubnych, dzięki uprzejmości właścicielki salonu A-NOWA Pani Anny Szczepańskiej – Świszcz z Puław. Choreografią tego pokazu zajęła się była absolwentka Katarzyna Murat, która anonsowała kolejne uczestniczki, zadbała o dobór muzyki  oraz wykonała makijaż. Kolejne  punkty programu były równie zachwycające: „Krakowiak”  czy „ Taniec z kwiatkiem” uczniów kl. I pod opieką wych. Moniki Murat, znów krumpingujący Kacper Cedro, potem wstrząsające widowisko historyczne „ Wrzesień 39” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „ Wilki” z Osin.  Kilka pieśni sentymentalnych zaprezentowały harcerki z zespołu wokalnego „ Astrano” , działającego przy 21. Drużynie Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika „ Astra”, której opiekunem jest ks. Paweł Ciosmak. Po nich zatańczyły „ Polkę” dzieci z klasy II pod kierunkiem wych. Marii Gawrylak. Nie byłoby imprezy w Gołębiu bez występu szkolnego kabaretu APLAUZ, który  prowadzi pani Dorota Jabłońska. Inscenizacja „ Coś dla okrasy, czyli kolejkowe czasy”  w wykonaniu uczennic Publicznego Gimnazjum w Gołębiu i jego absolwentek wywołał zrozumiałe poruszenie nie tylko ze względu na tematykę, ale przede wszystkim ze względu na profesjonalną grę artystek.  Po nich zatańczyły najpierw „Kujawiaka” dzieci z klasy III pod kierunkiem pani Agaty Wiadrowskiej-Jasiochy, a potem krótki koncert instrumentalny zaprezentował uczeń klasy III b P G w Gołębiu Mateusz Bąkała.  Pokaz pierwszej pomocy przeprowadziły fachowo harcerki   pod opieką druhny Patrycji Motyczki, a wiązankę pieśni zaśpiewał zespół wokalny, działający pod kierunkiem pana Zbigniewa Barankiewicza, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gołębiu. Niewątpliwie gwoździem programu był występ kabaretu „Babeczki z Gołębia”, działającego przy GOK  pod opieką Agnieszki Maj, która pisze scenariusze dla potrzeb lokalnych kabaretów oraz zespołów szkolnych. Tym razem inscenizacja pod tytułem „ GOK-u 40 –tka to nie pestka, czyli skok na GOK” wywoływała burzę oklasków i entuzjazm rozbawionego tłumu. Nie przeszkadzał nawet mżący deszczyk, którego nikt nie zauważył, tak wybornie się bawiono. Na koniec wspólnie odśpiewano piękną pieśń „ Ojczyzno ma” i niektórym łza zakręciła się w oku.

                 W trakcie imprezy można było podziwiać stałe ekspozycje  i wystawy na gazetkach ściennych  w budynku szkoły: „ Wybitni  polscy dowódcy”, „ Zamki magnackie i dworki szlacheckie w dawnej Polsce”,  przygotowane przez nauczycieli gimnazjum; Agnieszkę Krawczyk i Elżbietę Lipkę  pod okiem Doroty Opolskiej-Maksym.  Z  powodzeniem funkcjonowała mała regionalna karczma z Gołębskim jadłem i z gorącą żołnierską grochówką, ugotowaną przez naszą panią kucharkę Halinę Erbel, a potrawy przygotowane przez niezastąpionych rodziców obu szkół wzbudzały powszechny zachwyt swym niebiańskim smakiem. Ponadto na boisku szkolnym zorganizowane zostały stoiska, można było zapisać się do harcerstwa oraz porozmawiać z członkami Grupy Rekonstrukcyjnej w ich  w namiocie.             

                  Uroczystości przeciągnęły się aż do wieczora. Publiczność z żalem opuszczała boisko.                                                                

                                                                                   Elżbieta Bąkała – nauczyciel SP w Gołębiu